Nareszcie jacys ludzie na migawkowych zdjęciach! :) Jesli chodzi o mnie, to poszedłbym bardziej w cos takiego jak zdjęcia nr 4-5 (i moze jeszcze 1), jakies takie wlasnie urywki z zycia,a nie zwykle portrety starszych ludzi jak nr2-3.lubię zdjęcia,na których widać ludzi a nie widać ich twarzy,za to jest jakaś sytuacja,wypatrzony szczegół - wbrew pozorom to dodaje im wymowy.
ja tam do orzekania o prawdzie nie aspiruję. może prawdziwy, bardziej, mniej lub tak samo jak parę innych.
nie istnieje coś takiego jak czysty zapis. fotografując za każdym razem stwarzasz rzeczywistość od nowa. emeryt z twojego cyklu wpisuje się w ten najmocniej utrwalony w zbiorowej świadomości obraz.(efekt podobny, jak gdybyś na hasło "miłość" odpowiedział zbliżeniem splecionych dłoni twoich zakochanych przyjaciół- tak, tak właśnie było, sam widziałem;). nie wiem, czy zrobiłeś to świadomie.
ale fajnie, że ryzykujesz konfrontację z ulicą.
kompozycja, futro, ucho i rodzące się subtelne napięcia "5" są intrygujące. anonimowe zwierzę. ładne światło na twarzy pani z "3"- szkoda, że ostrość uciekła - horyzontalny kadr wydobyłby jej spojrzenie.
hm, może to zbieg okoliczności, może coś więcej. ciekawe, że (jak na razie) mężczyźni utożsamiają starość z czymś obcym, odległym, interpretują temat mało osobiście, jakby oglądali go z zewnątrz. kobiety odwrotnie- drążą historie najbliższe, prywatne. widzą własne odbicie, własną (?) babcię, swoją płeć.
To, że starość i jest pokazany, ktoś starszy, to nie widzę w tym nic złego. Interpretacja nie musi być naciągana. Też widzę starość jako kogoś starszego, mijający czas i też zamierzam zrobić zdjęcie osoby starszej, bo właśnie dla mnie to jest starość - i nie zamierzam w tym temacie nic na siłę kombinować. Krzysiek - tak średnio mi się te zdjęcia podobają. Fajnie, że są ludzie, ale mam wrażenie, że okrutnie spodobały Ci się tramwaje warszawskie:D Czy niektórych tych zdjęć nie zrobiłeś przypadkiem w trakcie robienia materiału o tramwajach?;) Odnoszę takie wrażenie. Jeśli się mylę, to przepraszam.
tak jak pisałem wyżej chciałem zrobić cykl o wyprawie na zakupy starszej osoby. wybrałem halę mirowską, a tam jedzie się głównie tramwajem. rzeczywiście może powinienem dać więcej zdjęć z samych zakupów, ale doszedłem do wniosku, że te lepiej do siebie pasują. reszta z tej serii jest tutaj:
Tak jak mówiłam na ostatnim spotkaniu, dla mnie te zdjęcia nie stwarzają stereotypu tylko ukazują rzeczywistość. Są smutne ale prawdziwe. Żyjemy w kraju gdzie segregacja ze względu na wiek jest jeszcze silna i chwała projektom Ę takim jak Seniorzy w Akcji i tym podobnym. To jest mega potrzebne!
A co do tego jak widzą starość kobiety i mężczyźni, to najwyraźniej widzą ją inaczej. Ale nie zgadzam się żeby nie pokazywanie osoby starszej na zdjęciach o starości było "naciągane".
A mnie się podoba. I w każdym coś jest. Patrząc na kolejne zdjęcia z łatwością wchodzę w skórę tych ludzi i czuję ich myśli. Taka lekcja spokoju i zauważenia staruszków. Dzięki. J
Pasją portretowania rzeczywistości dzielimy się od dawna. Traktujemy fotografię jako punkt wyjścia do refleksji na temat miejsca, w którym żyjemy. Migawki to formuła otwartych spotkań prowadzonych przez uznanych polskich fotografów (m.in. Krzysztofa Millera, Rafała Milacha, Macieja Stępińskiego) oraz cykl warsztatów dotyczących różnych aspektów fotografii. Uczestnicy pod okiem znawców dziedziny rozwijają i pogłębiają swoje umiejętności.
Mają możliwość podjęcia dyskusji, wymiany wcześniejszych doświadczeń, poglądów i opinii, uzupełnienie brakujących wiadomości technicznych, wzajemne konsultacje merytoryczne oraz wspólne oglądanie zdjęć.
Mierzymy się fotograficznie ze wspólnie wybranymi tematami, wyruszamy na kilka fotograficznych spacerów po okolicy.
Migawki są inspiracją do patrzenia, dostrzegania, przetwarzania i zmieniania na lepsze.
Jan Dziaczkowski Kobas Laksa Andrzej Kramarz Michał Łuczak Michał Szlaga Konrad Pustoła Albert Zawada Nicolas Grospierre Łukasz Trzciński
Anna Nałęcka
Agnieszka Rayss
Jan Brykczyński
Adam Pańczuk
Tomasz Sikora Wojciech Wilczyk Chris Niedenthal Krzysztof Miller Maciej Stępiński Mika Grochowska Kuba Dąbrowski Maciej Pisuk Rafał Milach Adam Mazur Michał Łuczak Jerzy Nogal Kinga Kenig Monika Redzisz Anna Bedyńska Tomasz Tomaszewski Tadeusz Rolke
Nareszcie jacys ludzie na migawkowych zdjęciach! :)
OdpowiedzUsuńJesli chodzi o mnie, to poszedłbym bardziej w cos takiego jak zdjęcia nr 4-5 (i moze jeszcze 1), jakies takie wlasnie urywki z zycia,a nie zwykle portrety starszych ludzi jak nr2-3.lubię zdjęcia,na których widać ludzi a nie widać ich twarzy,za to jest jakaś sytuacja,wypatrzony szczegół - wbrew pozorom to dodaje im wymowy.
moim zamiarem było zrobienie cyklu o codziennej wyprawie starszej osoby na zakupy, która jest często jedyną okazją i motywacją do wyjścia z domu.
OdpowiedzUsuńlaska
OdpowiedzUsuńsiata
zakupy
tramwaj
plecy
stereotyp?
ze nieprawdziwy obraz emeryta? chodzisz czasem do hali mirowskiej? ;)
OdpowiedzUsuńja tam do orzekania o prawdzie nie aspiruję.
OdpowiedzUsuńmoże prawdziwy, bardziej, mniej lub tak samo jak parę innych.
nie istnieje coś takiego jak czysty zapis. fotografując za każdym razem stwarzasz rzeczywistość od nowa. emeryt z twojego cyklu wpisuje się w ten najmocniej utrwalony w zbiorowej świadomości obraz.(efekt podobny, jak gdybyś na hasło "miłość" odpowiedział zbliżeniem
splecionych dłoni twoich zakochanych przyjaciół- tak, tak właśnie było, sam widziałem;). nie wiem, czy zrobiłeś to świadomie.
ale fajnie, że ryzykujesz konfrontację z ulicą.
kompozycja, futro, ucho i rodzące się subtelne napięcia "5" są intrygujące. anonimowe zwierzę.
ładne światło na twarzy pani z "3"- szkoda, że ostrość uciekła - horyzontalny kadr wydobyłby jej spojrzenie.
pzdr!
hm, może to zbieg okoliczności, może coś więcej. ciekawe, że (jak na razie) mężczyźni utożsamiają starość z czymś obcym, odległym, interpretują temat mało osobiście, jakby oglądali go z zewnątrz.
OdpowiedzUsuńkobiety odwrotnie- drążą historie najbliższe, prywatne. widzą własne odbicie, własną (?) babcię, swoją płeć.
chłopcy, starość was nie dotyczy?
To, że starość i jest pokazany, ktoś starszy, to nie widzę w tym nic złego. Interpretacja nie musi być naciągana. Też widzę starość jako kogoś starszego, mijający czas i też zamierzam zrobić zdjęcie osoby starszej, bo właśnie dla mnie to jest starość - i nie zamierzam w tym temacie nic na siłę kombinować.
OdpowiedzUsuńKrzysiek - tak średnio mi się te zdjęcia podobają. Fajnie, że są ludzie, ale mam wrażenie, że okrutnie spodobały Ci się tramwaje warszawskie:D Czy niektórych tych zdjęć nie zrobiłeś przypadkiem w trakcie robienia materiału o tramwajach?;) Odnoszę takie wrażenie. Jeśli się mylę, to przepraszam.
nie robiłem materiału o tramwajach ;)
OdpowiedzUsuńtak jak pisałem wyżej chciałem zrobić cykl o wyprawie na zakupy starszej osoby. wybrałem halę mirowską, a tam jedzie się głównie tramwajem. rzeczywiście może powinienem dać więcej zdjęć z samych zakupów, ale doszedłem do wniosku, że te lepiej do siebie pasują.
reszta z tej serii jest tutaj:
http://picasaweb.google.com/kbielski/MigawkiStarosc
Tak jak mówiłam na ostatnim spotkaniu, dla mnie te zdjęcia nie stwarzają stereotypu tylko ukazują rzeczywistość. Są smutne ale prawdziwe. Żyjemy w kraju gdzie segregacja ze względu na wiek jest jeszcze silna i chwała projektom Ę takim jak Seniorzy w Akcji i tym podobnym. To jest mega potrzebne!
OdpowiedzUsuńA co do tego jak widzą starość kobiety i mężczyźni, to najwyraźniej widzą ją inaczej. Ale nie zgadzam się żeby nie pokazywanie osoby starszej na zdjęciach o starości było "naciągane".
A mnie się podoba.
OdpowiedzUsuńI w każdym coś jest.
Patrząc na kolejne zdjęcia z łatwością wchodzę w skórę tych ludzi i czuję ich myśli.
Taka lekcja spokoju i zauważenia staruszków.
Dzięki.
J