wtorek, 7 czerwca 2011

Czym są Migawki? Wystawa podsumowująca III edycję.

Nie mamy ambicji, żeby uczyć fotografii. Uczymy myśleć fotograficznie. Społeczny i reportażowy wymiar naszych zajęć sprawia, że skupiamy się na próbie zinterpretowania rzeczywistości w swój własny, autorski sposób. Chcemy opowiadać historie, dotykać tematów trudnych, odwiedzać miejsca mniej popularne, spoglądać z dystansem na siebie i na to, co wokół.

Gdy w październiku ubiegłego roku przeprowadzaliśmy rozmowy kwalifikacyjne do udziału w projekcie, nie interesowało nas, jaki ktoś ma staż, od ilu lat fotografuje i czy woli kliszę czy cyfrę. Nie pytaliśmy o ulubione obiektywy i nie zwracaliśmy uwagi na to, czy prezentowane przed nami zdjęcia są nieco niedoświetlone.

Szukaliśmy osób z określoną wrażliwością. Otwartych i uważnie patrzących na otoczenie. Szukaliśmy autorów, którym chcieliśmy pomóc w przygotowaniu własnego dokumentalnego projektu. Klasycznie: od pomysłu do realizacji.

Spotykaliśmy się kilka razy w miesiącu na konsultacjach. Pomagali nam fotografowie Jan Brykczyński i Adam Pańczuk – ich rady były dla nas bezcenne. Rozmawialiśmy o ulubionych fotografach, oglądaliśmy filmy i albumy. Wraz z fotoedytorem Jerzym Nogalem układaliśmy fotoreportaże i projektowaliśmy okładki magazynów. Byliśmy też na wspólnym reporterskim plenerze.

Zorganizowaliśmy również szereg otwartych spotkań z polskimi twórcami. Gościliśmy Chrisa Niedenthala, Wojciecha Wilczyka, Tomasza Sikorę, Łukasza Trzcińskiego, Nicolasa Grospierre’a, Alberta Zawadę, Kondara Pustołę oraz Michała Szlagę. Premierę swoich islandzkich zdjęć miał u nas kolektyw Sputnik Photos (Rafał Milach, Agnieszka Rayss, Jan Brykczyński, Adam Pańczuk, Michał Łuczak, Ania Nałęcka, Marzena Michałek).

Po siedmiu miesiącach pracy kończymy trzecią edycję „Migawek”. Z przyjemnością przedstawiamy blisko dwadzieścia projektów dokumentalnych.

Polecamy zapamiętać te nazwiska.

Autorzy zdjęć:
Anna Albin, Ada Banaszak, Michał Bielicki, Paulina Czarnecka, Dagmara Czarnecka, Michał Dąbrowski, Kinga Ilska, Dorota Kaczmarek, Magdalena Łuczyńska, Katarzyna Maksymowicz, Patrycja Mic, Anna Micińska, Michał Modlinger, Maria Nóżka, Magdalena Skupińska, Weronika Strobel, Patryk Wiśniewski, Daniel Wymoczył, Marta Zabłocka

Organizacja:
Krzysztof Pacholak, Daniel Chrobak

Współpraca:
Krzysztof Kowalski

/////
Galeria 022 oraz Klubogaleria U Artystów,
ul. Mazowiecka 11a, Warszawa
wystawa otwarta do 24 czerwca


////
zdjęcia z przygotowań i z wernisażu:

Migawki - III edycja - wystawa

Migawki - III edycja - wystawa

Migawki - III edycja - wystawa

Migawki - III edycja - wystawafot. Krzysztof Pacholak, Patryk Wiśniewski

1 komentarz:

  1. dziekuje, ze moglam byc w tym super wspanialym projekcie :)

    OdpowiedzUsuń